Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Постинг
25.09.2012 10:36 - Денят на Независимостта и възстановяването на Българското Царство
Автор: monarchist Категория: Политика   
Прочетен: 690 Коментари: 0 Гласове:
0



 По мълчаливия и самотен път на Царете

Денят на Независимостта се преживява по особен начин в Старопрестолния ни Царевград – Велико Търново. Съзнанието, че буквално „вървиш по история” не те напуска нито  за секунда, където и да се намираш – на малките улички във „Варуша”, в старите църкви на Кольо Фичето, във „Френки хисар”, на „Владишкия мост” и „Асеновата махала”, и особено на „Царевец”! 
    

   
Именно поради изключителната историческа значимост на нашата Старопрестолнина, и в изпълнение на желанието на наши симпатизанти от региона, в навечерието на Деня на Независимостта, във Велико Търново бе сформиран първият филиал на Обществен Клуб „Корона” в страната. На проведената среща между председателя на Клуба и симпатизанти на Царския ни дом, бяха обсъдени идеи и различни предложения за предстоящата дейност на филиала, който ще се ръководи от 3-членен местен съвет. 

Денят на Независимостта бе честван от симпатизанти на Обществен Клуб "Корона" и неговия председател със своеобразно спомняне на мълчаливия и самотен път на Асеневци и Цар Фердинанд I, извървян от тях в дните на техните велики дела: обявяването на въстанието срещу Византийската власт на Димитровден 1185 г., и обявяването на Независимостта на България и възстановяването на Българското Царство на 22 септември 1908 г. 
Рано сутринта в празничния ден, походът „по мълчаливия и самотен път на Царете” тръгна по историческия маршрут от гара „Трапезица”, продължи към „Асенова махала” и пристигна в историческата църква „Св.Четиридесет мъченици”, където участниците присъстваха на Светата Литургия. След извършения водосвет, походът продължи към крепостта „Царевец”. Там, при възстановената паметна пирамида, бе отдадена почит на Цар Фердинанд I, който на това място провъзгласява пред народа Независимостта на България и Възстановяването на Българското Царство.

Честването на светлия празник продължи с поклонение в Преображенския манастир – светилник на вярата още от Средновековието, едно от най-важните просветни и културни средища на Второто Българско Царство. След срещата с игумена на обителта – Архимандрит Георги, гостите се запознаха с богатата история на четвъртия по големина манастир в България. Той е изграден още през XI век като метох на Ватопедския манастир в Света Гора - Атон. През 1360 година, по времето на Цар Йоан Александър, манастирът получава автономност. Преданието свързва Преображенския манастир с ктиторството на втората му жена Царица Теодора-Сара и на сина им Цар Йоан Шишман. Поради това манастирът е известен и като „Шишманов манастир”. 

След падането на България под турско робство манастирът неколкократно е опожаряван и плячкосван от турците, а в последствие е разрушен напълно. Векове след това, през 1825 г., манастирът е изграден отново от отец Зотик, с помощта и средствата на родолюбиви българи.През 1832 година със султански ферман е издействано възстановяването и построяването на нова манастирска църква. Строежът й е завършен от майстор Колю Фичето през 1834 г. Целият манастир е възстановен изцяло и с участието на Захарий Зограф и неговият приемник - първият академично школуван български художник Станислав Доспевски. В западната част на манастирския комплекс се издига камбанарията със седемте камбани, една от най-хубавите звънарници, създадени от майстор Колю Фичето. Преображенската света обител е играла важна роля в борбата за църковна и национална независимост. Била е културно-просветен център и убежище за много родолюбиви българи, а през годините на Руско-турската война манастирът се е ползвал и като лазарет. 

Светата обител, е била едно от най-любимите места за размисъл и уединение на Цар Фердинанд I, който е полагал много грижи за нейното благолепие, а през 1911 г. лично донася и динамо, с което да се електрифицират манастирските сгради. През годините на комунизма обаче, „Царските стаи” в обителта са били почти изцяло разграбени, но все пак монасите са успели да укрият и съхранят определени неща. 
Поклонението в Светата Преображенска обител бе достойният завършек на историческото честване, който ни дава прекрасен повод да се замислим – можем ли без да преобразим нашите мисли и дела, да искаме независима и сплотена държава?!


Тагове:   царски дом,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: monarchist
Категория: Политика
Прочетен: 816689
Постинги: 398
Коментари: 107
Гласове: 1181
Блогрол
1. За вярата
2. Българският Царски дом
3. Християн-Консервативен съюз
4. Crown.BG
5. Монархическа Европа в кадри от миналото и днес
6. Испанският Кралски дом
7. Руският Императорски дом
8. "Алманах на Гота"
9. Френският Кралски дом
10. Кралският дом на Великобритания
11. Белгийският Кралски дом
12. Кралският дом на Гърция
13. Кайзеровият дом в Германия
14. Кралският дом на Сърбия
15. Кралският дом на Румъния
16. Други Монархически домовe
17. Монархическото наследство: Кралските резиденции в Европа
18. Монархическото наследство: Версай
19. Монархическото наследство: Евксиноград /видео/
20. Монархически организации
21. The International Commission on Nobility and Royalty
22. Български владетелски гербове
23. " Хералдика "
24. Институции : БАН
25. Институции : Държавен Архив
26. Институции : Народна Библиотека "Св.Св.Кирил и Методий"
27. Национален Военноисторически музей
28. Национален Природнонаучен музей
29. Национална Художествена галерия