Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
01.03.2013 20:56 - Една плевенска традиция
Автор: monarchist Категория: Политика   
Прочетен: 666 Коментари: 0 Гласове:
2



  Отбелязахме 132 години от гибелта на Царя- Освободител

 

image © archiv.DarikNews  


С панихида, отслужена от митрополит Игнатий и плевенски свещеници в параклис-мавзолей "Георги Победоносец" беше отбелязана 132-та годишнина от гибелта на цар Освободител Александър ІІ.

На събитието присъстваха зам.-кметовете Алексей Зелов и арх. Трифон Иванов, областният управител Иван Новкиришки, председателят на Общинския съвет Дарин Ангелов, секретарят на Община Плевен Бранимир Мирчев, шефът на дирекция "Военноисторически музеи" Милко Аспарухов, ученици и граждани.

 

image

 

Александър Николаевич Романов е роден на 29 април 1818 г. в Москва. Наследява престола на 2 март 1855 г. след неочакваната смърт на баща си император Николай І и управлява 26 години. Това е време на съзидание, на важни реформи, на трудни решения и полагане основите на промишлена Русия.

Александър ІІ е владетел, заслужил два пъти прозвището Освободител - за свободата на над 30 милиона руски селяни и за свободата и суверенитета на България, Сърбия, Черна гора и Херцеговина, за суверенитета на Румъния.

 

image

 

Всеки монарх, независимо от либералните си възгледи, от новаторския или консервативен дух на управление, има противници на провежданата от него държавна политика. Времената на промени винаги са бурни. През 1879 г. Изпълнителният комитет на революционната организация „Народна воля" подписва смъртната присъда на император Александър ІІ. Поредица от атентати бележат края на управлението на този либерален монарх и реформатор.

По него стрелят в Париж, след това и в Русия, взривени са влакове, столовата на Зимния дворец, но съдбата сякаш бди над Александър ІІ и той остава невредим, въпреки честите и мащабни опити на убийците. 

На 1-ви март 1881 г. привържениците на революционната организация „Народна воля" организират пореден 7-ми опит за покушение срещу царя.
В този ден, императорът посещава военен парад, а след това потегля към манежа. 19-годишният Рисаков хвърля бомба, която избива много хора от ескорта на монарха, но той остава невредим. Александър ІІ слиза от каретата и тогава от тълпата излиза студентът Игнатий Гриневицкий, който хвърля втора бомба. Тя разкъсва тялото на Александър ІІ и поразява смъртоносно и самия атентатор.

Новият император Александър ІІІ започва управлението си със съдебни процеси срещу петима от ръководителите на народоволците - Николай Рисаков, Андрей Желябов, Николай Кибалчич, Тимофей Михайлов и София Перовская. Те са обявени за държавни престъпници и са осъдени на смърт чрез обесване. Присъдата е изпълнена на 3-ти април 1881 г. на Семьоновския площад в Санкт Петербург и това е последното публично наказание в Русия.

На лобното място на Александър II е издигнат храмът „Възкресение Христово", популярен с името "Спас на Крови" (Храм на Спасител, издигнат върху кръв), тържествено осветен на 19 август 1907 г. Поставено е началото на една традиция - смъртта в рамките на широко разбираното понятие „в името на родината и вярата" да се ознаменува не просто с поставяне на паметник, а с изграждането на християнски храм. Поменалните служби в него всеки път възраждат спомена за един живот, отдаден на висши идеали.

Единадесет дни по-късно - 30 август 1907 г. е открит и паметникът „Цар Освободител Александър ІІ" в София.
Такъв е жребият, отреден на един велик мъж и владетел, останал в историята с прозвището Цар Освободител.



Тагове:   монархия,


Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: monarchist
Категория: Политика
Прочетен: 823886
Постинги: 398
Коментари: 107
Гласове: 1181
Блогрол
1. За вярата
2. Българският Царски дом
3. Християн-Консервативен съюз
4. Crown.BG
5. Монархическа Европа в кадри от миналото и днес
6. Испанският Кралски дом
7. Руският Императорски дом
8. "Алманах на Гота"
9. Френският Кралски дом
10. Кралският дом на Великобритания
11. Белгийският Кралски дом
12. Кралският дом на Гърция
13. Кайзеровият дом в Германия
14. Кралският дом на Сърбия
15. Кралският дом на Румъния
16. Други Монархически домовe
17. Монархическото наследство: Кралските резиденции в Европа
18. Монархическото наследство: Версай
19. Монархическото наследство: Евксиноград /видео/
20. Монархически организации
21. The International Commission on Nobility and Royalty
22. Български владетелски гербове
23. " Хералдика "
24. Институции : БАН
25. Институции : Държавен Архив
26. Институции : Народна Библиотека "Св.Св.Кирил и Методий"
27. Национален Военноисторически музей
28. Национален Природнонаучен музей
29. Национална Художествена галерия