Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Постинг
29.10.2009 22:23 - На многая лета, Святейший Владико!
Автор: monarchist Категория: Политика   
Прочетен: 882 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 29.10.2009 22:43


                                                     image  

   Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Максим освети нов храм „Света Марина” в деня на своята 95-годишнина.
В двора на Софийската Св.Митрополия е съществувал стар храм "Св. Марина" и желанието на Негово Светейшество още от встъпването му на патриаршеския трон било да се възстанови тази църква, още повече че негова светица-закрилница в мирския му живот е била св. Марина (светското име на Патриарха е Марин). Едва сега тази мечта на Негово Светейшество се осъществи в пълнота. Основен камък на строежа беше положен още през 2003 г., но редица неудачи при строителството забавиха завършването му до това лято. Иконите в дърворезбения иконостас на малкия, но кокетен храм са дело на синодния иконописец Петър Шалъфов.

                     image

    Днес в новия храм Светата Литургия се извърши от Патриарх Максим в съслужение с Митрополитите Неврокопски Натанаил и Ловчански Гавриил. Макар че в решението на Св. Синод (от 25 септември т. г.) беше предвиден Пловдивският Николай да служи днес, той не се появи на тържеството, съчетано и с 95-ия рожден ден на Патриарха, отбелязват православните сайтове.
  На богослужението присъстваха Синодалните Архиереи, множество Епископи, свещеници, монаси и монахини от столицата и епархията. Още преди началото на Светата Литургия, в храма влезе и Негово Величество Цар Симеон ІІ, и зае полагащото му се място до Владишкия трон. В изпълнение на църковния канон, Негово Величество произнесе и Символа на вярата.

image

  По време на благодарствения Молебен, отслужен след Светата Литургия, към присъствуващите се присъедини и г-жа Цецка Цачева, Председател на Народното събрание.
   По-късно, в салона на Митрополията, своите поздравления към Негово Светейшество поднесоха министърът на образованието, младежта и науката г-жа Йорданка Фандъкова, която прочете поздравителен адрес от Премиера г-н Борисов; председателят на парламентарната комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите и петициите на гражданите г-н Йордан Бакалов; посланикът на Руската федерация г-н Юрий Исаков; множество общественици и дейци на науката и изкуството, както и  стотици православни християни. Негово Светейшество получи поздравителен адрес и от Президента г-н Първанов.
  От името на Светия Синод Патриархът беше поздравен от Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Неофит.
                                          
                                                     = = =

   Негово Светейшество Патриарх Максим е роден на 29 октомври 1914 г. в село Орешак, Троянско, с гражданското име Марин Найденов Минков. Завършил е Софийската духовна семинария през 1935 г. През 1938 г. постъпва в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". През декември 1941 г. в параклиса на Богословския факултет става монах с името Максим.
   На 4 юли 1971 г. е избран от Светия синод за патриарх на БПЦ с 98 гласа "за" от 101 гласували. Според устава на БПЦ Патриархът е едновременно и Софийски митрополит.

                                                    = = =

  Според исторически данни до 16 в. в района около настоящата сграда на Софийска митрополия съществували и живеели енорийски живот 12 църкви. В двора на св. Софийска митрополия е имало стара църква, носеща името на св. вмчца Марина. Има достоверни сведения, които говорят, че през 1578 г. тя е била митрополитска катедрала. Това описва известният изследовател Стефан Герлах, чиито писания е изучавал ст. н. с. д-р Христо Темелски, който работи върху църковното минало на София. Според публикуваните от него данни пътешественикът е написал:
„.... София е голям търговски град. Засланят се градини и много черкви. Главната му черква е „Св. Марина” засводена и цялата изрисувана. При вратата на олтара в ковчег лежи тялото на св. Стефан. В тази черква има училище.....” Става ясно, че за известно време тук са се покоили мощите на св. крал Стефан Милутин. Тук били пренесени и останките на св. Георги Софийски Нови, изгорен в София на 11 февруари 1515 г. Константин Иречек посочва, че "Св. Марина" била срината от земетресение. Силни земетресения тогава е имало през 1585 г. и 1641 г. Разрушението вероятно е станало през 1585 г., защото през ХVІ в. тази църква повече не се споменава в  документни или други извори.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: monarchist
Категория: Политика
Прочетен: 816836
Постинги: 398
Коментари: 107
Гласове: 1181
Блогрол
1. За вярата
2. Българският Царски дом
3. Християн-Консервативен съюз
4. Crown.BG
5. Монархическа Европа в кадри от миналото и днес
6. Испанският Кралски дом
7. Руският Императорски дом
8. "Алманах на Гота"
9. Френският Кралски дом
10. Кралският дом на Великобритания
11. Белгийският Кралски дом
12. Кралският дом на Гърция
13. Кайзеровият дом в Германия
14. Кралският дом на Сърбия
15. Кралският дом на Румъния
16. Други Монархически домовe
17. Монархическото наследство: Кралските резиденции в Европа
18. Монархическото наследство: Версай
19. Монархическото наследство: Евксиноград /видео/
20. Монархически организации
21. The International Commission on Nobility and Royalty
22. Български владетелски гербове
23. " Хералдика "
24. Институции : БАН
25. Институции : Държавен Архив
26. Институции : Народна Библиотека "Св.Св.Кирил и Методий"
27. Национален Военноисторически музей
28. Национален Природнонаучен музей
29. Национална Художествена галерия